RANCANGAN MENGAJAR
Nama
Tabika : Boy Over Flower
Bilangan
Murid : 25 / 25 tahun
Umur : 5
tahun
Tarikh :
27 Julai 2012
Cadangan
Masa : 30
minit ( 9.00 – 9.30 )
Tema /
Tajuk :
Keselamatan Diri
Tunjang
Utama : Bahasa Malaysia
Tunjang disepadukan : Perkembangan fizikal dan estetika – Perkembangan
Fizikal dan Penjagaan Kesihatan
Perkembangan
Sains dan Teknologi – Awal Sains
Standard
Pembelajaran Utama :
( BM 1.1.7 ) mendengar arahan dan memberi respons
Standard
Pembelajaran yang disepadukan :
(
PFK 5.2.9 ) Menyatakan cara menghindari sumber, tempat / situasi yang membahaya
seperti alatan elekterik, benda tajam , alat permainan, melintas jalan raya,
tempat sunyi, tempat awam
( KTI 1.2.7 ) Menghasilkan karya mengikut
kreativiti sendiri melalui pelbagai aktiviti menggambar
(ST
13.3) Menggunakan CD dan VCD untuk memperoleh pengetahuan dan kemahiran.
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran,
murid boleh ;
- Mendengar
arahan dan memberi respons apa yang diarahkan oleh guru
- Membezakan
bahan yang bahaya dan tidak bahaya
-Menghasilkan karya mengikut kreativiti
-
Memperolehi pengetahuan dan kemahiran
pada CD dan DVD
Pengetahuan Sedia Ada : Sebahagian murid dapat mengenali bahan dan tidak
bahaya dan tentang keselamatan
Penerapan Nilai : Kerja keras, memberi tumpuan
Alat Bantu Mengajar : Pakaian keselamatan, gambar,laptop,LCD.
KBKK : Menjana idea, menyelesaikan masalah
Langkah /
Masa
| <><>
>
Aktiviti Guru
| <><>>
Aktiviti Murid
| <><>>
Cacatan / ABM
| <><>>
Set Induksi
( 5 minit )
| <><>>
-guru masuk
ke kelas sambil memberi salam kepada murid dan guru ke kelas dengan memakai
jaket keselamatan.
-guru menerangkan serba sedikit tentang
keselamatan diri kepada murid.
| <><>>
-murid
menyambut salam guru dengan penuh semangat sekali dan tertanya-tanya apa yang
di pakai oleh guru tersebut.
-murid mendengar dengan penuh tekun setiap apa
yang diterangkan oleh guru.
| <><>
>
ABM : jaket keselamatan
Objektif : i
Nilai Murni : memberi penuh perhatian
KBKK : menjana idea
| <><>>
Langkah 1
( 10 minit )
| <><>
>
-guru masuk
ke kelas sambil membawa sebuah kotak yang berisi flash card bahan yang baik
dengan bahaya.
-guru memanggil salah seorang untuk kehadapan dan
memberitahu kepada rakan gambar apa yang dipegang.
-guru memberi arahan tentang aktiviti yang ingin
dijalankan.
-guru mendemontrasikan tentang aktiviti yang
ingin dijalankan.
-guru menunjukkan pelbagai gambar berkaitan dan
minta murid mengasingkan benda atau bahan yang bahaya dan tidak bahaya.
| <><>>
-murid mula tertanya-tanya apa yang terdapat
didalam kotak yang dibawa oleh guru.
-murid mendengar arahan guru dengan teliti dan
memberi kerjasama.
-murid mendengar arahan guru dengan teliti.
-murid melihat demontrasi yang ditunjuk oleh guru
dengan tekun.
-murid mendengar arahan guru dan memberi
kerjasama sewaktu aktiviti sedang dijalankan.
| <><>>
ABM : flash card, kotak
Objektif : i, ii
Nilai Murni : tekun, kerjasama
KBKK : menjana idea
| <><>>
Langkah 2
( 10 miinit )
| <><>
>
-guru memberi arahan tentang aktiviti yang ingin
dijalankan dan menunjukkan ganbar yang berkaitan dan minta murid menampal
kepingan kertas warna ke atas benda / bahan yang bahaya dan tidak bahaya.
-guru menunjukkan tentang orang asing yang bahaya
dengan menggunakan CD yang dipasang oleh guru.
-guru meminta murid melakukan aksi keselamatan
diri jika mereka digangu oleh orang asing atau terkena barang yang
membahayakan mengikut imaginasi mereka.
| <><>
>
murid mendengar arahan yang diberi oleh guru dan
melakukan aktiviti yang ingin dijalankan.
-murid melihat dan mendengar dengan penuh khusyuk
sekali apabila CD yang dipasangkan oleh guru.
-murid melakukan aksi tersebut dengan penuh
bersemangat dan berkerjasama dengan ahli kumpulan mereka.
| <><>>
ABM : kertas warna, gambar peralatan
Objektif : i, iii, iv
Nilai Murni : tekun
KBKK : menjana idea, menyelesaikan masalah
| <><>
>
Penutup
( 10 minit )
| <><>>
-guru mengimbas kembali dan bertanya kepada murid
apa yang dipelajari pada hari ini.
-guru memberi lembaran kerja kepada murid.
| <><>
>
-murid menjawab dengan penuh semangat.
| <><>>
ABM : lembaran kerja
Objektif : -
Nilai Murni : fokus
KBKK : menjana idea
| <><>>
Impak :Seramai 25/25 murid mencapai objektif yang dijalankan pada hari ini.
Kerana murid telah memberi kerjasama dalam menjayakan aktiviti yang dijalankan
oleh guru.
LEMBARAN
KERJA
Nama : Tarikh
:
Bulatkan benda
yang merbahaya